Skip to Content

Chlazení serverovny a datového centra: Požadavky a řešení

May 11, 2026 by
Chlazení serverovny a datového centra: Požadavky a řešení
Diamond COOL s.r.o.

Serverovna vyžaduje precizní chlazení s řízenou teplotou 18 až 27 °C a vlhkostí 45 až 55 % RH. Standardní komfortní klimatizace tyto podmínky nedokáže dlouhodobě zajistit. Správný výběr systému závisí na tepelném výkonu racků, požadované redundanci a dostupnosti chladné vody nebo volného ochlazování. Tento průvodce shrnuje technické požadavky, typy systémů a reálné náklady pro serverovny od 5 do více než 100 racků.

Proč serverovna potřebuje precizní chlazení

Serverová technika produkuje teplo konstantně, 24 hodin denně, 365 dní v roce. Tepelný výkon racku se pohybuje od 5 do 15 kW u standardní hustoty a od 20 do 50 kW u high-density konfigurace (blade servery, GPU clustery). Komfortní klimatizace je navržena pro proměnlivé tepelné zisky v obytných a kancelářských prostorech a její regulace není dostatečně přesná.

Hlavní rozdíly mezi komfortní a precizní klimatizací:

  • Přesnost regulace teploty: precizní systémy CRAC/CRAH udržují teplotu s odchylkou ±1 °C; komfortní split klimatizace pracuje s tolerancí ±2–4 °C.
  • Řízení vlhkosti: precizní systémy aktivně zvlhčují i odvlhčují vzduch; standardní klimatizace vlhkost neřídí.
  • Poměr citelného a latentního tepla (SHR): serverovny generují téměř výhradně citelné teplo (SHR blízko 1,0); precizní systémy mají SHR 0,9 až 1,0, komfortní klimatizace pouze 0,6–0,7.
  • Monitoring a alarming: precizní systémy poskytují sledování teploty, vlhkosti, tlakové diference a napájení s alertingem do BMS nebo DCIM.
  • Redundance: precizní systémy jsou navrženy pro konfiguraci N+1 nebo 2N; komfortní jednotky redundanci nenabízejí.

Teplotní a vlhkostní požadavky: standard ASHRAE

Průmyslovým standardem pro prostředí datových center je ASHRAE TC 9.9. Nejpoužívanější třída A1 platí pro serverovny s řízeným prostředím:

ParametrDoporučený rozsah (A1)Maximální přípustný rozsah (A1)Riziko při překročení
Teplota přiváděného vzduchu18 – 27 °C15 – 32 °CPřehřátí CPU/paměti, throttling, zkrácení životnosti
Relativní vlhkost45 – 55 % RH20 – 80 % RH (noncondensing)Elektrostatika pod 40 %; kondenzace nad 60 %
Rosný bod5,5 – 15 °C Td–12 – 17 °C TdKondenzace na elektronice, koroze
Rychlost změny teplotyMax. 5 °C/hodMax. 20 °C/hodTeplotní šok, praskliny pájení

Poznámka: Třídy A2, A3, A4 připouštějí širší rozsahy pro zařízení odolná vůči vyšším teplotám. Většina produkčních serverů je certifikována pouze pro A1 nebo A2.

Redundance chlazení: N, N+1, 2N

Redundance chladicího systému přímo určuje, jak se serverovna zachová při výpadku nebo plánované údržbě jedné chladicí jednotky. Pro výběr je klíčová kategorie dostupnosti (Tier dle Uptime Institute):

Úroveň redundanceKonfiguraceDostupnost při výpadku jednotkyTypické použitíTier dle Uptime Institute
N (bez redundance)Přesně tolik kapacity, kolik je potřebaVýpadek chlazení při poruše jakékoli jednotkyKancelářské serverovny, dev prostředíTier I
N+1Jedna záložní jednotka nad potřebuChlazení funguje i při výpadku jedné jednotkyPodnikové serverovny, sdílená infrastrukturaTier II – III
2N (duální redundance)Zdvojený celý systém (A+B path)Chlazení funkční i při výpadku celé cesty A nebo BKomerční DC, kritická infrastrukturaTier III – IV
2N+1Dva plné systémy + jedna záložní jednotkaMaximální odolnost pro misi kritické provozyFinanční sektor, telekomunikace, healthcareTier IV

Praktický příklad: serverovna s IT výkonem 60 kW v konfiguraci N+1 bude mít instalovány tři chladicí jednotky po 30 kW každá. Při výpadku jedné zbývají dvě s plnou kapacitou 60 kW.

Typy chladicích systémů pro serverovny

CRAC (Computer Room Air Conditioning)

Tradiční precizní klimatizace s přímým výparníkem (DX). Chladí vzduch lokálně: vlastní kompresor, expanzní ventil a venkovní kondenzátor. Vzduch cirkuluje pod zdvojenou podlahou (raised floor) nebo stropem. Jednotky mají výkon 10 až 100 kW a instalují se typicky podél stěn serverovny.

Výhody: jednoduchost, nezávislost na chladné vodě, rychlá instalace. Nevýhody: nižší energetická účinnost (COP 2,5–3,5), omezená škálovatelnost, riziko horkých skvrn u high-density racků.

CRAH (Computer Room Air Handler)

Vzduchový výměník napojený na okruh chlazené vody (typicky 7/12 °C nebo 12/18 °C). Neobsahuje kompresor, pracuje jako fan coil. Chladicí výkon zajišťuje centrální chiller nebo věžový chladič. Výkon jednotlivých CRAH jednotek dosahuje 20 až 150 kW.

Výhody: vyšší COP, snazší škálovatelnost, nižší hlučnost, vhodné pro DC nad 30 racků. Nevýhody: vyžaduje infrastrukturu chlazené vody, složitější instalace, riziko úniku vody.

In-row chlazení

Chladicí jednotky umístěné přímo mezi řadami serverových racků. Vzduch cirkuluje na krátké vzdálenosti (horká ulička / studená ulička). Systém eliminuje horkéskvrnky a je efektivní pro high-density racky od 15 kW výše. Napojení buď přímovýparné (DX) nebo na chlazenou vodu.

Rear-door výměníky tepla

Pasivní nebo aktivní výměníky montované na zadní dveře serverového racku. Chladí vzduch přímo při výstupu z racku. Vhodné jako doplněk stávajícího chlazení nebo pro retrofit high-density racků bez nutnosti rekonstrukce celé serverovny.

Free cooling a ekonomizéry

Free cooling využívá nízkou venkovní teplotu k chlazení bez nutnosti provozu kompresoru. V podmínkách České republiky je venkovní teplota pod 15 °C přibližně 180 dní ročně (říjen až duben). V tomto období lze provozovat chlazení s výrazně nižší spotřebou elektřiny. U přímého vzduchového free coolingu se úspora pohybuje kolem 40 až 60 % ročních nákladů na chlazení.

Typy free coolingu:

  • Vzduchový free cooling (adiabatický): přímé přivádění chladného venkovního vzduchu s filtrací. Jednoduché, ale vyžaduje filtraci a řízení vlhkosti.
  • Nepřímý free cooling: výměník mezi venkovním vzduchem a okruhem chlazené vody. Vzduch a voda se nemísí, ochrana před znečištěním.
  • Hybridní chiller s free coolingem: chiller automaticky přepíná mezi kompresorem a free coolingem podle venkovní teploty.

Výpočet chladicího výkonu

Základní pravidlo: 1 kW IT výkonu = 1 kW chladicí kapacity (minimálně). V praxi se přidává rezerva 20–30 % pro budoucí rozšíření a výkonové špičky.

Tepelný výkon typických konfigurací:

  • Standardní server rack (1U–2U servery): 5 až 15 kW na rack
  • High-density rack (blade servery, GPU): 20 až 50 kW na rack
  • HPC / AI cluster: 50 až 100+ kW na rack

Příklad výpočtu pro serverovnu s 10 standardními racky (průměr 8 kW/rack): IT výkon 80 kW, požadovaná chladicí kapacita s 25% rezervou = 100 kW. Konfigurace N+1: tři CRAC jednotky po 50 kW (kapacita 150 kW, provoz dvou při výpadku jedné).

PUE: ukazatel energetické efektivity

PUE (Power Usage Effectiveness) měří celkovou energetickou efektivitu datového centra. Vzorec: PUE = celková spotřeba DC / spotřeba IT vybavení.

Hodnota PUEHodnoceníTypická konfiguracePodíl energie na chlazení
3,0 a výšeVelmi špatnáStarší serverovny bez optimalizaceAž 67 % celkové spotřeby
1,8 – 2,5PrůměrnáStandardní komerční DC44 – 56 %
1,58Průměr EU (2023)Většina podnikových serveroven37 %
1,2 – 1,5DobráModerní DC s optimalizovaným chlazením17 – 33 %
Pod 1,2VynikajícíDC s free coolingem, přímým vzduchovým chlazenímDo 17 %

Snížení PUE z 1,8 na 1,3 u serverovny s IT výkonem 100 kW představuje úsporu přibližně 438 MWh ročně, při ceně 4 Kč/kWh to je 1 752 000 Kč ušetřených nákladů za rok.

Kompatibilita s protipožárními systémy

Serverovny jsou obvykle vybaveny plynným hasicím systémem, který musí být kompatibilní s chladicím řešením. Klíčové požadavky:

  • FK-5-1-12 (Novec 1230): nejpoužívanější v ČR, nezanechává residua, nízký GWP 1. Po aktivaci je nutné rychle odvětrat prostředí; chladicí systém musí mít uzavírání přívodu vzduchu.
  • CO₂ systémy: vyžadují hermeticky uzavřenou serverovnu; chladicí jednotky nesmí přivádět venkovní vzduch během hasicího procesu. Vysoká koncentrace CO₂ je nebezpečná pro osoby.
  • Inertní plyny (IG-541, Argonite, Inergen): přirozené plyny, nulový GWP. Vyžadují velké láhvové baterie a přetlakové odvětrávání při aktivaci.

Všechny chladicí systémy musí být v projektu hasicího zařízení explicitně zohledněny. Chladicí jednotky s přívodem venkovního vzduchu (vzduchový free cooling) musí mít motorické klapky s vazbou na EPS.

Náklady na chlazení serverovny

Orientační investiční náklady na komplexní chladicí systém pro serverovny různé velikosti (bez DPH, bez stavebních úprav):

KategoriePočet rackůIT výkonTyp systémuInvestiční nákladyRoční provozní náklady (energie)
Malá serverovna5 – 10 racků25 – 80 kW2× CRAC DX, N+1800 000 – 1 800 000 Kč150 000 – 380 000 Kč
Střední serverovna10 – 30 racků80 – 300 kWCRAH + chiller, N+12 500 000 – 6 000 000 Kč380 000 – 1 100 000 Kč
Podnikové DC30 – 100 racků300 kW – 1 MWCRAH + chiller + free cooling, 2N8 000 000 – 25 000 000 Kč900 000 – 3 500 000 Kč
Komerční DC100+ racků1 MW+Modulární, 2N+1, free cooling25 000 000+ KčDle specifické konfigurace

Provozní náklady jsou orientační při ceně elektřiny 4 Kč/kWh a PUE 1,5. Free cooling může provozní náklady snížit o 25 až 45 % v závislosti na lokalitě a konfiguraci.

Referenční projekt: Siemens, výrobní serverovna

Diamond COOL realizoval chlazení serverovny pro řídicí systémy výrobní linky v závodě Siemens. Serverovna zajišťuje provoz PLC, SCADA systémů a průmyslových IoT zásuvek. Výpadek chlazení by přímo ohrozil kontinuitu výroby.

Parametry projektu: 12 racků, IT výkon 95 kW, požadavek 99,99% dostupnosti, existence plynného hasicího systému FM-200. Řešení zahrnuje dvě CRAC jednotky v konfiguraci N+1 s výkonem 60 kW každá, samostatný monitorovací systém s alertingem do BMS závodu a klapkové uzavírání přívodu vzduchu s vazbou na EPS. Výsledné PUE 1,42.

Projekt byl realizován za plného provozu závodu, instalace probíhala během plánovaných servisních oken o víkendech. Celková délka realizace: 6 týdnů.

Více o průmyslových řešeních Diamond COOL najdete na stránce HVAC a průmyslové chlazení.

Výběr systému: přehled doporučení

  • Do 5 racků, kancelářská serverovna: 1–2 CRAC DX jednotky, konfigurace N nebo N+1 podle kritičnosti.
  • 5 až 20 racků, podniková serverovna: CRAC DX N+1, doporučen vzdálený monitoring, UPS pro chladicí systém.
  • 20 až 50 racků: CRAH s chillerem, uvažovat in-row chlazení pro high-density zóny, free cooling ekonomicky výhodný.
  • Nad 50 racků, komerční DC: CRAH + chiller + nepřímý free cooling, konfigurace 2N, DCIM systém, cíl PUE pod 1,3.
  • High-density racky (nad 20 kW/rack): in-row chlazení nebo rear-door výměníky jako primární nebo doplňkový systém.

Často kladené otázky (FAQ)

Jaká teplota má být v serverovně?

Podle standardu ASHRAE A1 se doporučuje teplota přiváděného vzduchu 18 až 27 °C a relativní vlhkost 45 až 55 % RH (bez kondenzace). Překročení horní hranice zvyšuje chybovost hardware a zkracuje životnost komponent; vlhkost pod 40 % RH způsobuje elektrostatické výboje, vlhkost nad 60 % RH riziko kondenzace na elektronice.

Může být v serverovně běžná klimatizace?

Ne. Standardní komfortní klimatizace (split nebo multi-split) není pro serverovnu vhodná. Nedokáže udržet přesnou teplotu a vlhkost, nemá dostatečnou redundanci ani monitorování. Pro serverovny se používají precizní systémy CRAC nebo CRAH s řízenou vlhkostí, alarmingem a záložní kapacitou.

Co znamená redundance N+1 v chlazení serverovny?

N je počet chladicích jednotek potřebný pro pokrytí maximálního tepelného výkonu IT vybavení. N+1 znamená, že je instalována jedna záložní jednotka navíc. Při výpadku nebo servisu jedné jednotky zůstává chlazení plně funkční. 2N (duální redundance) znamená zdvojený celý systém, který se používá v datových centrech Tier III a Tier IV.

Co je PUE a jaká hodnota je dobrá?

PUE (Power Usage Effectiveness) je poměr celkové spotřeby energie datového centra k spotřebě samotného IT vybavení. Hodnota 1,0 je teoretické maximum (veškerá energie jde do IT). Průměr v České republice a EU se pohybuje kolem 1,58. Moderní efektivní datové centrum dosahuje PUE pod 1,2; špičková zařízení s free coolingem mohou dosáhnout 1,1 a méně.

Navrhněte chlazení serverovny s odborníky

Diamond COOL projektuje a realizuje precizní chladicí systémy pro serverovny a datová centra, od malých podnikových instalací až po průmyslová datová centra s požadavkem vysoké dostupnosti. Připravíme výpočet tepelné zátěže, návrh redundance a cenovou nabídku na míru vašemu provozu.

Nezávazná konzultace zdarma
Rekuperace nebo klimatizace? Jak si vybrat správné řešení pro firmu